- 0 Вступ. Про Інструмент
- 1 Підготовка основи для адаптації
- 2 Оцінка ризиків та вразливості до зміни клімату
- 2.1 Ідентифікація минулих і теперішніх проявів зміни клімату
- 2.2 Аналіз кліматичних прогнозів та майбутніх впливів
- 2.3. Ідентифікація вразливих секторів міста
- 2.4. Проведення оцінки ризиків та вразливості
- 2.5. Урахування ролі прилеглих територій при проведенні адаптації
- 2.6. Визначення основних проблем у сфері адаптації та встановлення цілей
- 2.7 Самоперевірка
- 3Визначення варіантів з адаптації
- 4Оцінка та вибір варіантів адаптації
- 5Впровадження заходів з адаптації
- 6 Моніторинг та оцінка адаптації
4.1. Вибір системи оцінювання варіантів адаптації
Для ефективного порівняння різних варіантів адаптації та забезпечення хорошої комунікації між усіма учасниками процесу (зокрема відповідальними особами за прийняття рішень), кожен варіант адаптації (див. Крок 3.2) має оцінюватись на основі узгоджених критеріїв. Існує багато критеріїв, які можна використати для оцінки придатності можливих варіантів (наприклад, ефективність для зниження вразливості, впливу на стійкість чи витрати). Рекомендовано також координувати оцінку варіантів адаптації у широкому колі політичних, правових та інституційних суб’єктів для підвищення синергії та уникнення міжсекторальної дезадаптації. Інформаційні довідки та повідомлення будуть корисними для представлення результатів роботи.
Особи, які ухвалюють рішення, мають бути націлені на “взаємовигідні” (заходи з адаптації, що забезпечують бажаний результат з огляду на мінімізацію кліматичних ризиків або використання потенційних можливостей, але також мають значний внесок у досягнення іншої соціальної, екологічної або економічної мети) або щонайменше “безпрограшні” варіанти адаптації (якими б не були масштаби майбутньої зміни клімату). Кожен варіант слід оцінити відповідно до двох аспектів:
а) якою мірою цей варіант допоможе досягти цілей адаптації;
б) які можливі наслідки для ширших соціальних та екологічних аспектів;
Оцінка заходів має ґрунтуватися на наступному:
- Невідкладний характер кліматичних небезпек чи ризиків, які цей варіант може пом’якшити. Деякі заходи з адаптації підходять для реалізації у короткостроковій перспективі для вирішення нагальних ризиків або можливостей; інші вимагають тривалої підготовки і планування.
- Досягнення основних та ширших цілей і попередження дезадаптації. Через дезадаптацію може виникнути ситуація, коли впроваджені заходи не досягають поставлених цілей або викликають побічні ефекти, що перешкоджають адаптації в інших місцях чи загалом у майбутньому. Наприклад, будівництво дамби в одному місці може спричинити більше затоплення в іншому місці, або ж цей захід може виявитись недостатньо ефективним для захисту від затоплення у майбутньому.
- Ефективність і доцільність. З огляду на те, що деякі варіанти з адаптації можуть бути потенційно ефективними, однак складними з точки зору реалізації, тому вони можуть не потрапити до списку пріоритетних.
- Наслідки заходу для врядування. Наприклад, узгодження з існуючими структурами управління та внесення змін до них, необхідність для створення нових структур чи процесів врядування.
- Соціальні аспекти, тобто рівний захист від кліматичних небезпек за результатами реалізації обраного варіанту з адаптації та його вплив на соціальну інтеграцію і згуртованість. Деякі варіанти з адаптації можуть розподіляти переваги від адаптації нерівномірно серед представників суспільства та загострювати існуючі соціальні нерівності.
- Зацікавлені сторони можуть брати участь у співфінансуванні або ж фінансувати проекти з адаптації через існуючі механізми фінансування.
- Витрати і вигоди. Ідеальним варіантом є проведення повного аналізу витрат і вигод (англ. cost-benefit analysis (CBA)), який проводять міста у країнах ЄС. Однак, з огляду на невизначеність та довгострокові масштаби адаптації, традиційний аналіз витрат та вигод не завжди можна застосовувати. Якщо до оцінки необхідно включити нематеріальні та інші переваги, то багатокритеріальний аналіз (англ. Multi-Criteria Analysis (MCA) може забезпечити більш цілісні результати оцінювання (див. Крок 4.3).
- Екологічні аспекти. Варіанти з адаптації необхідно оцінити з урахуванням їхнього впливу на довкілля, зокрема внеску у скорочення чи збільшення викидів парникових газів, якість води, якість ґрунту і біорізноманіття.
Адаптація до зміни клімату має міжсекторальний/наскрізний характер. Тому впровадження адаптації неузгоджено в окремих секторах і сферах політики може призвести до негативних взаємних поступків, нівелювання (ослаблення) один одного або ж втрату потенціалу до синергії. Задля покращення координації та підвищення ефективності планування адаптації, а також посилення міжсекторальної синергії, слід залучити широке коло інституційних та громадянських зацікавлених сторін для встановлення критеріїв, оцінки варіантів з адаптації та подальшого визначення пріоритетності заходів (див. Крок 4.3).
Результати оцінювання варіантів з адаптації можна описати стисло у формі інформаційної довідки, починаючи зі створення каталогу (див. Крок 3.1), що містить короткий огляд без технічних деталей та буде зрозумілим для осіб, які не є експертами у сфері адаптації до зміни клімату. Така інформаційна довідка також буде корисною у подальшому при визначенні варіантів з адаптації (див. Крок 4.3). Рекомендовано зібрати інформацію в інформаційній довідці, охоплюючи наступні аспекти:
- Опис варіанта адаптації.
- Який (які) наслідок (наслідки) зміни клімату може усунути чи пом’якшити цей варіант?
- Потенціал зниження вразливості до визначених наслідків зміни клімату, потенціал впровадження.
- Просторове охоплення та візуалізація.
- Інформація про необхідність (чи рекомендації щодо) залучення зацікавлених сторін та тип зацікавлених сторін.
- Успіх та стримуючі чинники (на основі власного досвіду або інших відомих випадків).
- Витрати (на реалізацію та операційну діяльність) та економічні вигоди у грошовій формі.
- Соціальні та екологічні переваги або недоліки, необхідні дії для покращення ситуації.
- Необхідні фінансові ресурси, терміни інвестування та джерела фінансування.
- Часові рамки для планування та реалізації до повного функціонального терміну експлуатації.
- Відповідальність за виконання та утримання в межах департаментів муніципалітету або інших установ.
- Взаємозв’язок з іншими запропонованими варіантами адаптації; взаємозамінність, сумісність.
- Довідкова інформація.
Джерела