- 0 Вступ. Про Інструмент
- 1 Підготовка основи для адаптації
- 2 Оцінка ризиків та вразливості до зміни клімату
- 2.1 Ідентифікація минулих і теперішніх проявів зміни клімату
- 2.2 Аналіз кліматичних прогнозів та майбутніх впливів
- 2.3. Ідентифікація вразливих секторів міста
- 2.4. Проведення оцінки ризиків та вразливості
- 2.5. Урахування ролі прилеглих територій при проведенні адаптації
- 2.6. Визначення основних проблем у сфері адаптації та встановлення цілей
- 2.7 Самоперевірка
- 3Визначення варіантів з адаптації
- 4Оцінка та вибір варіантів адаптації
- 5Впровадження заходів з адаптації
- 6 Моніторинг та оцінка адаптації
2.3. Ідентифікація вразливих секторів міста
Уже сьогодні зміна клімату чинить значний вплив на міста в цілому, у майбутньому цей вплив лише посилюватиметься (див. Крок 2.1 і 2.2). Однак деякі сектори і галузі міської господарки, ймовірно, більше постраждають від наслідків кліматичної зміни, оскільки вони можуть мати вищу вразливість або їхня здатність до адаптації є нижчою. Здатність певного сектора адаптуватися до наслідків зміни клімату і впоратися з ними залежить від добробуту, технологій, інформації, умінь, інфраструктури, інституцій, справедливості, розширення прав та можливостей і повноважень, здатності розподіляти ризики. Ідентифікація вразливих секторів є важливою для визначення пріоритетів та зосередження зусиль з адаптації.
Як зазначено вище, зміна клімату впливає на місто у цілому, однак деякі сектори є більш вразливими до певних кліматичних загроз, ніж інші. До прикладу, раптове підтоплення після сильної зливи може не вплинути безпосередньо на здоров’я населення, але може мати вплив на транспортну мережу, викликаючи побічні ефекти для промисловості. Хвилі тепла є однією з найбільших кліматичних загроз для здоров’я населення, разом з тим вони також можуть створювати проблеми для водопостачання та електропостачання через збільшення споживання води та енергії.
Таким чином Угодою мерів запропоновано перелік потенційно вразливих міських секторів і сфер діяльності, які необхідно перевірити під час оцінки. Цей перелік повинен охоплювати щонайменше такі сектори як:
- Будівлі
- Транспорт
- Енергетика
- Вода
- Відходи
- Територіально-просторове планування
- Сільське та лісове господарство
- Довкілля та біорізноманіття
- Громадське здоров’я
- Цивільний захист та надзвичайні ситуації
- Туризм
- Громадянська освіта та просвітництво
- Інформація та комунікаційні технології
Для здійснення оцінки вразливості деяких секторів муніципалітет може мати відповідні компетенції, для інших – менші. У такому випадку слід залучати ширше коло зацікавлених сторін (див. Крок 1.6). Також важливо розглянути міжсекторальні впливи та побічні ефекти між секторами; зокрема, такі інструменти, як IVAVIA , можуть бути корисними для оцінки ланцюгів впливу.
Вплив на сектор слід оцінювати за критеріями, наведеними в таблиці нижче.
Категорія | Опис |
Люди | Вплив на здоров’я, робочу силу, спільноти, стиль життя. |
Надання послуг | Зміна попиту або порушення надання послуг, що надаються сектором |
Інфраструктура та будівлі | Вплив на будівлі, дороги, транспортну інфраструктуру, парки, утримання житла та управління об’єктами. |
Закупівлі та постачальники | Вплив на ключових субпідрядників, постачальників і наслідки для того, як здійснюється управління закупівлями в умовах майбутнього клімату. |
Фінанси | Наслідки для інвестицій і страхування; збитки |
Джерела