- 0 Вступ. Про Інструмент
- 1 Підготовка основи для адаптації
- 2 Оцінка ризиків та вразливості до зміни клімату
- 2.1 Ідентифікація минулих і теперішніх проявів зміни клімату
- 2.2 Аналіз кліматичних прогнозів та майбутніх впливів
- 2.3. Ідентифікація вразливих секторів міста
- 2.4. Проведення оцінки ризиків та вразливості
- 2.5. Урахування ролі прилеглих територій при проведенні адаптації
- 2.6. Визначення основних проблем у сфері адаптації та встановлення цілей
- 2.7 Самоперевірка
- 3Визначення варіантів з адаптації
- 4Оцінка та вибір варіантів адаптації
- 5Впровадження заходів з адаптації
- 6 Моніторинг та оцінка адаптації
2.1 Ідентифікація минулих і теперішніх проявів зміни клімату
Проведення ретроспективного аналізу кліматичних умов допоможе муніципалітетам дізнатись більше про екстремальні явища погоди, які відбувались у минулому, краще зрозуміти ризики, з якими вони стикаються сьогодні, а також здійснити довгострокове прогнозування впливу наявних ризиків на громаду, що можуть зростати у майбутньому.
Країни-члени ЄС провели оцінку ризиків та вразливості до зміни клімату, яка включає інформацію про минулий клімат та екстремальні погодні явища, дані для цих країн є у відкритому доступі онлайн. В Україні поки не зроблено оцінку вразливості на національному рівні, однак Стратегія екологічної безпеки та адаптації до зміни клімату України до 2030 року передбачає проведення оцінки вразливості секторів до 2024 року. На основі цих даних і будуть обиратися пріоритетні заходи у галузевих та місцевих планах адаптації.
А інформацію про локальні кліматичні показники та екстремальні погодні явища, що відбувались в минулому та були причиною повеней, хвиль тепла або лісових пожеж, інколи неможливо отримати безкоштовно з відкритих баз даних, як це є в країнах ЄС. Попри це, за останні десятиліття збір кліматичних даних в Україні удосконалювався, що призвело до їх більшої точності.
Українські громади можуть отримати дані про клімат від регіональних центрів з гідрометеорології Державної служби України з надзвичайних ситуацій (відповідно до Постанови КМ №1102 від 26.10.2011р. інформаційні послуги загального користування у сфері гідрометеорології, передбачені пунктом 1 додатка 3 до цієї постанови, надаються органам державної влади, органам місцевого самоврядування безоплатно), однак деякі показники можуть бути платними. Також інформацію про локальні впливи зміни клімату можна отримати з відкритих наукових джерел (наприклад, у пошуковій системі наукових публікацій – scholar.google.com.ua). Ще одним способом ідентифікації екстремальних погодних явищ з найвищим рівнем впливу на певній території – це аналіз повідомлень ЗМІ.
У контексті збору первинної інформації для міста важливо проконсультуватись зі структурними підрозділами виконавчого комітету міської (селищної) ради, які відповідають за сектор транспорту, охорони здоров’я, житлово-комунальної сфери, цивільного захисту населення в надзвичайних ситуаціях тощо. Зокрема, вони можуть надати інформацію про типи кліматичних загроз, які найбільше вплинули чи впливають на вашу місцевість.
Додаткову інформацію про клімат України і тенденції, які спостерігаються, читайте у Звіті «Вплив зміни клімату в Україні», підготовленому наприкінці 2021 року Національною метеорологічною службою Великої Британії Met Office та за підтримки Міндовкілля:
mepr.gov.ua/files/docs/Zmina_klimaty/2021/%D0%97%D0%B2%D1%96%D1%82.pdf
Джерела