- 0 Вступ. Про Інструмент
- 1 Підготовка основи для адаптації
- 2 Оцінка ризиків та вразливості до зміни клімату
- 2.1 Ідентифікація минулих і теперішніх проявів зміни клімату
- 2.2 Аналіз кліматичних прогнозів та майбутніх впливів
- 2.3. Ідентифікація вразливих секторів міста
- 2.4. Проведення оцінки ризиків та вразливості
- 2.5. Урахування ролі прилеглих територій при проведенні адаптації
- 2.6. Визначення основних проблем у сфері адаптації та встановлення цілей
- 2.7 Самоперевірка
- 3Визначення варіантів з адаптації
- 4Оцінка та вибір варіантів адаптації
- 5Впровадження заходів з адаптації
- 6 Моніторинг та оцінка адаптації
4.2. Проведення аналізу вигод та витрат заходів з адаптації (аналіз рентабельності)
Аналіз витрат та вигод може суттєво допомогти відповідальним за ухвалення рішень особам розробити найкращу стратегію використання обмежених економічних ресурсів для найбільш ефективного підходу до адаптації . Окрім того, аналіз допоможе розставити пріоритети та визначити терміни окупності інвестицій у підвищення стійкості. Оцінку витрат та вигод часто використовуються урядами та організаціями приватного сектору для вимірювання вигоди від прийняття рішення чи вжиття заходів за мінусом витрат, пов’язаних з виконанням цих дій. Аналіз може допомогти передбачити, чи переважають вигоди, очікувані від впровадження конкретного рішення чи дії, загальні витрати, пов’язані з виконанням цього рішення чи дії (тобто дозволяє оцінити альтернативні заходи з огляду на співвідношення витрат та вигод).
Під “витратами на адаптацію” розуміють “витрати на планування, підготовку, сприяння та реалізацію заходів з адаптації, включно з витратами на перехідний період” (МГЕЗК), а вигодами є “витрати на збитки, яких вдалось уникнути або ж отримані вигоди після впровадження заходів з адаптації” (МГЕЗК). Оскільки майже жоден захід з адаптації не може цілком усунути вплив зміни клімату та пов’язаний з ним ризик, то необхідно враховувати витрати на залишковий ризик (остаточний вплив після впровадження заходів з адаптації).
Оцінка витрат і вигод варіантів з адаптації можна здійснювати вужче з огляду на фінансові бюджетні витрати і вигоди або ж більш комплексно з урахуванням ширших витрат і вигод для місцевої економіки. Окрім того, соціальні та екологічні витрати та вигоди можуть також включатись в оцінки витрат та вигод. Дуже важливо враховувати неринкові витрати і вигоди в оцінки варіантів адаптації для реалістичного обліку повного спектру вигод і витрат, навіть при тому, що їх важче виразити в грошовому еквіваленті.
Існує низка підходів для оцінки витрат і вигод варіантів адаптації. Зазвичай найбільшою популярністю користуються наступні три методи:
- Аналіз витрат і вигод (англ. Cost-Benefit Analysis (CBA)
- Аналіз ефективності витрат (англ. Cost-Effectiveness Analysis (CEA)
- Багатокритеріальний аналіз (англ. Multi-Criteria Analysis (MCA)
Загалом аналіз витрат і вигод (далі АВВ) передбачає наступні кроки:
- Визначення цілей та відповідних варіантів адаптації, які слід оцінити.
- Визначення базової лінії для проведення оцінки, що дозволить порівняти сценарії “з” і “без” конкретних дій з адаптації.
- Визначення всіх витрат та вигод протягом встановленого терміну, як правило, терміну дії заходу з адаптації або часових рамок сценаріїв впливу зміни клімату.
- Визначення вартості витрат на необхідні матеріальні ресурси, задіяні людські ресурси на усіх етапах проєкту, а також будь-які кількісні соціальні, екологічні або економічні недоліки.
- Витрати, що виникнуть у майбутньому, дисконтуються до сьогоднішньої вартості («поточної вартості») з використанням дисконтної ставки.
- Призначення вигод грошовій вартості. Кількісна оцінка вигод може бути складнішою. Часто складно передбачити переваги, зокрема для нових інноваційних варіантів. По-друге, поряд з фінансовими вигодами часто є нематеріальні, або м’які, вигоди, пов’язані з конкретним заходом. Існує декілька методик, які дають змогу провести кількісну оцінку. Кількісні переваги також повинні бути приведені до сьогоднішніх значень.
- Порівняння витрат і вигод: у підсумку порівняйте вартість витрат з вартістю вигоди, і скористайтеся цим аналізом, щоб вирішити напрямок подальших дій. Для цього розраховують загальні витрати і сумарні вигоди, і порівнюють ці два значення, щоб визначити, чи переваги переважають витрати ( встановивши “чисту приведену вартість” – “net present value” – NPV). Важливо також врахувати час окупності – скільки часу знадобиться для досягнення точки беззбитковості, при якій вигоди дорівнюють витратам.
Одним із недоліків методики економічної оцінки АВВ є необхідність оцінювати всі вигоди, що вимірюються у грошовому еквіваленті, а це у випадку адаптації до зміни клімату часто важко досягти або ж складно оцінювати деякі аспекти з огляду на моральність (наприклад, присвоєння грошової цінності життю людини або «дисконтування» майбутніх благ). Для вирішення цих проблемних питань можна застосувати два інші методи – аналіз ефективності витрат (далі АЕВ) та багатокритеріальний аналіз (далі БКА).
Аналіз ефективності витрат (АЕВ) використовується для визначення найменш витратного способу досягнення конкретних цілей адаптації. У той час як витрати на заходи повинні бути обчислені в грошовому еквіваленті, вигода може бути виражена в будь-якому іншому кількісному показнику, який можна порівняти з цільовим показником. Наприклад, якщо ціллю є зменшення кількості передчасних смертей, пов’язаних з екстремальною спекою, то кожен варіант буде оцінений з урахуванням його потенціалу до зниження рівня такої смертності (кількість смертей, яких вдалось уникнути, порівняно з базовим показником), що потім порівнюється з витратами. Методика AЕВ зазвичай не враховує соціальні аспекти, практичне впровадження чи побічні вигоди, які мають бути оцінені паралельно.
Багатокритеріальний аналіз (БКА) включає різні критерії оцінки (фінансові та нефінансові, монетизовані або виражені в інших кількісних показниках) та пріоритети щодо різних критеріїв (оскільки різні зацікавлені сторони можуть мати різноманітні уподобання щодо результатів проекту, переваг та наслідків в рамках єдиної загальної основи для проведення оцінки та створення рейтингу варіантів адаптації, що зазвичай інтегрує результати проекту AВВ або AЕВ. Більше інформації про методику БКA можна дізнатися у наступному розділі (Крок 4.3).
Джерела