- 0 Вступ. Про Інструмент
- 1 Підготовка основи для адаптації
- 2 Оцінка ризиків та вразливості до зміни клімату
- 2.1 Ідентифікація минулих і теперішніх проявів зміни клімату
- 2.2 Аналіз кліматичних прогнозів та майбутніх впливів
- 2.3. Ідентифікація вразливих секторів міста
- 2.4. Проведення оцінки ризиків та вразливості
- 2.5. Урахування ролі прилеглих територій при проведенні адаптації
- 2.6. Визначення основних проблем у сфері адаптації та встановлення цілей
- 2.7 Самоперевірка
- 3Визначення варіантів з адаптації
- 4Оцінка та вибір варіантів адаптації
- 5Впровадження заходів з адаптації
- 6 Моніторинг та оцінка адаптації
4.3 Визначення пріоритетних варіантів з адаптації
На основі оцінки можливих варіантів з адаптації, зібраних у каталог, слід здійснити вибір оптимальних варіантів. Досить часто багатокритеріальний аналіз (англ. Multi-Criteria Analysis) може бути корисним для ранжування і відбору основних варіантів, які згодом будуть трансформовані в конкретні дії. Основний перелік дій з адаптації також слід узгодити з зацікавленими сторонами, які мають бути залучені до оцінювання методикою МСА, щоб включити в неї різні значення та критерії.
Коли йдеться про вибір і визначення пріоритетів відповідних варіантів адаптації, раціональний обережний підхід починається з визнання того, що існує декілька прийнятних варіантів і їх комбінацій для ефективної адаптації. Деякі з них будуть краще підходити для мінімізації ризиків, пов’язаних з реалізацією, навіть в умовах невизначеності щодо ризиків і переваг. Ці варіанти називаються:
- “Безпрограшні варіанти адаптації” економічно рентабельні зараз і в рамках низки майбутніх кліматичних сценаріїв;
- “Малопрограшні варіанти” відносно дешеві та забезпечують відносно значні вигоди за прогнозованих майбутніх кліматичних умов;
- “Варіанти, вигідні для всіх” — це дії з адаптації, які забезпечують бажаний результат з точки зору мінімізації кліматичних ризиків або використання потенційних можливостей, але також мають значний внесок в досягнення інших цілей: соціальних, екологічних або економічних;
- “Гнучкі або адаптивні опції управління” — це ті варіанти, які можна легко (і з невеликими витратами) регулювати, якщо обставини змінюються порівняно з попередніми прогнозами;
- “Варіанти з багатьма вигодами” забезпечують синергію з іншими цілями, такими як пом’якшення наслідків стихійного лиха, зменшення ризиків стихійних лих, екологічний менеджмент або сталий розвиток (наприклад, екосистемні підходи зазвичай надають такі численні вигоди).
У зв’язку з широким спектром можливих майбутніх наслідків зміни клімату та прихованою невизначеністю, пов’язаною з ними, необхідно надавати перевагу цим варіантам. Зосередження уваги на варіантах з кількома вигодами також може сприяти фінансуванню відповідних заходів через об’єднання ресурсів і акцентування на спільних вигодах, які переважують інвестиції.
На практиці кожен захід з адаптації працює по-різному за кількома суперечливими критеріями, які потрібно оцінити та врахувати у процесі прийняття рішень (див. Крок 4.1). Багатокритеріальний аналіз (БКА) надає структурований підхід для визначення загальних уподобань серед альтернативних варіантів, де варіанти орієнтовані на досягнення декількох цілей. У БКA визначаються бажані цілі та відповідні атрибути або показники на основі інформації, зібраної у Кроках 4.1 і 4.2.
Фактичне вимірювання показників базується на кількісному аналізі шляхом оцінювання, ранжування та зважування. Різні екологічні та соціальні показники можуть бути розроблені поряд з економічними витратами та вигодами. Зрозуміло, що на ухвалення рішень з адаптації впливають низка чинників фінансового та нефінансового характеру. Докладніше про інструменти та методики БКА у сфері адаптації можна дізнатися з наведених нижче ресурсів
Залучення усіх зацікавлених сторін (див. Крок 1.6) до обговорення і ухвалення рішень щодо критеріїв та їхньої значимості для визначення пріоритетів і вибору варіантів адаптації має важливе значення для обрання варіантів з високим рівнем соціальної справедливості і схвалення.
Наступним кроком після визначення пріоритетів та варіантів з адаптації є включення їх до місцевої стратегії або плану дій з адаптації, де буде визначено рамки і планування їхньої реалізації, як це описано у Кроці 5 цього інструменту.
Джерела