- 0 Вступ. Про Інструмент
- 1 Підготовка основи для адаптації
- 2 Оцінка ризиків та вразливості до зміни клімату
- 2.1 Ідентифікація минулих і теперішніх проявів зміни клімату
- 2.2 Аналіз кліматичних прогнозів та майбутніх впливів
- 2.3. Ідентифікація вразливих секторів міста
- 2.4. Проведення оцінки ризиків та вразливості
- 2.5. Урахування ролі прилеглих територій при проведенні адаптації
- 2.6. Визначення основних проблем у сфері адаптації та встановлення цілей
- 2.7 Самоперевірка
- 3Визначення варіантів з адаптації
- 4Оцінка та вибір варіантів адаптації
- 5Впровадження заходів з адаптації
- 6 Моніторинг та оцінка адаптації
1.2. Збір первинної інформації
Розробка політики з адаптації повинна ґрунтуватися на фактичних даних і достовірній інформації. При плануванні заходів з адаптації необхідно здійснити збір необхідної інформації, аналіз якої допоможе ідентифікувати фактичні та ймовірні майбутні наслідки зміни клімату, зрозуміти поточну діяльності громади у сфері адаптації, а також розглянути успішно впроваджені заходи з адаптації у громаді або за її межами. Для цього потрібно об’єднати зусилля з експертами, щоб заповнити інформаційні прогалини та підсилити недостатній потенціал.
Шкала оцінки прогресу громади з адаптації (Eng. “Adaptation Scoreboard”) в особистому кабінеті звітної платформи MyCovenant (див. Рис. 1) допомагає зрозуміти громадам-підписантам, на якому етапі у сфері адаптації вони перебувають та які подальші кроки слід зробити. Вона також може слугувати початком чи оглядом того, які процеси, структури, відповідні дані та інформація будуть потрібні для успішного проходження основних етапів адаптації.
Зображення 1
Поточні та майбутні впливи зміни клімату
На початку процесу планування заходів з адаптації до зміни клімату необхідно провести збір первинної інформації, аналіз якої допоможе розпочати роботу з вивчення можливих наслідків зміни клімату у короткостроковій, середньостроковій та довгостроковій перспективі. Первинний масштабний огляд допоможе запустити цей процес та підготувати основу для адаптації, а у подальшому – провести глибший аналіз. Окрім цього, цей процес допоможе активізувати обговорення актуальних питань міської політики з адаптації, наприклад, визначення цілей, пріоритетів у секторах, ідентифікація вразливих груп населення тощо.
У процесі роботи слід провести дослідження та оцінку громади і прилеглих навколишніх районів, зібрати кліматичні дані та статистику стосовно минулих стихійних лих та природних катастроф і їхніх наслідків. Це, зокрема, може торкнутись декількох секторів чи тем.
Нижче у Таблиці 1 запропоновано приклади інформації, яку потрібно зібрати для прийняття рішень з адаптації на місцевому рівні. Остаточний обсяг інформації, яку ви плануєте зібрати залежатиме від поставлених цілей, охоплення та рівня деталізації, а також обраних методологій для планування адаптації. Деякі дані загальнонаціонального рівня, пов’язані зі зміною клімату та станом довкілля, можна знайти, зокрема на сайті Міндовкілля або на порталі Державного управління статистики. Ще одним джерелом даних є налагодження співпраці з відповідними організаціями та установами.
Таблиця 1
№ | Типи інформації | Приклади інформації | Приклади джерел |
1. | Статистика минулих кліматичних умов Тенденції, що спостерігаються сьогодні | Моніторинг екстремальних подій, пов’язаних з погодою (теплові хвилі, циклони, шторми, повені)
|
|
2. | Кліматичні проекції | Моделювання результатів глобального та регіонального клімату (кліматичні прогнози) |
|
3. | Моніторинг стану довкілля та природних лих (катастроф) | Інформація про стан атмосферного повітря, інформація про стан водних об’єктів тощо. |
|
4. | Поточні оцінки вразливості та адаптаційної спроможності | Дані про населення, демографічні та соціально-економічні показники (наприклад, дані перепису населення).
Статистична інформація сектору громадського здоров’я (наприклад, рівень захворюваності на окремі хвороби, рівень смертності під час хвиль аномальної спеки тощо).
Карти об’єктів інфраструктури, зелених насаджень, закладів громадського здоров’я тощо. |
|
5. | Прогноз економічного і соціального розвитку | Прогнози чисельності населення Плани просторового розвитку Сценарії політичного розвитку, моделювання споживання, розвиток інфраструктури, трансформація ринку тощо. | Муніципалітет (департаменти, відділи) |
6. | Інші міські стратегії, політики і плани | Існуючі стратегії, програми та плани: Стратегія розвитку міста. План просторового планування. План просторового розвитку території громади. Програма охорони навколишнього природного середовища. Стратегія або програма водопостачання, водовідведення та санітарії тощо. План дій з протидії повеням, негоді, хвилям тепла, посухам та іншим загрозам (якщо такі ухвалено). | Муніципалітет |
Поточна діяльність
Адаптація не повинна впроваджуватись відокремлено від інших процесів у громаді, тому слід визначити відповідні інструменти, що вже реалізуються, наприклад, плани дій з протидії стихійним лихам, захисту біорізноманіття або політика планування землекористування. Окрім того, слід урахувати існуючі в Україні національні, відповідні регіональні чи секторальні стратегії/плани з адаптації (див. сайт Міндовкілля: https://mepr.gov.ua/content/klimatichna-politika-ukraini.html)
Ці керівні принципи допоможуть робочій групі з адаптації, у тісній співпраці з колегами з інших громад та зацікавленими сторонами, визначити поточні дії з адаптації:
- Чи стикались ви коли-небудь з темою зміни клімату або адаптації у своїй роботі?
- Чи впроваджувались коли-небудь проєкти або дослідження впливу зміни клімату вашим відділом чи організацією (або може такі плануються)?
- Чи знаєте ви про існуючі дослідження або проєкти на тему зміни клімату або адаптації (університетів, інших науково-дослідних установ, урядових міністерств, інших держав тощо), які є важливими для сфери вашої діяльності?
- Чи існують у вашій громаді заходи, які сприяють адаптації до зміни клімату, навіть якщо вони не визначені як заходи адаптації?
- Чи були вже реалізовані заходи з адаптації?
- Чи існують інструменти, стратегії, процеси тощо, які є важливими або можуть бути використані для адаптації до зміни клімату?
- Які ініціативи, що стосуються адаптації, вже активні або можуть бути використані для адаптації?
Приклади кращих практик
Кращі практики з адаптації, які добре себе зарекомендували у вирішенні певних проблем в одній громаді, можуть поширюватись на інші громади, що мають аналогічні проблеми. Такий обмін досвідом є популярним серед міст Європейського Союзу. Однак ефективність певних заходів може залежати від масштабів проблеми та специфіки реалізації проєкту з адаптації. Інформацію про кращі практики з адаптації можна знайти у Кроці 3.2
Джерела
- The European Climate Adaptation Platform Climate-ADAPT: Implementing adaptation
- Кліматичні цілі Львова: гайд для обраних до міської ради
- Adapting to climate change: A guide for local councils
- Powiatowy poradnik klimatyczny
- ICLEI; Programa Ciudades Sustentables, 2016: Guía de Acción Local por el Clima.
- Угода мерів щодо клімату та енергії. Східне пертнерство