- 0 Вступ. Про Інструмент
- 1 Підготовка основи для адаптації
- 2 Оцінка ризиків та вразливості до зміни клімату
- 2.1 Ідентифікація минулих і теперішніх проявів зміни клімату
- 2.2 Аналіз кліматичних прогнозів та майбутніх впливів
- 2.3. Ідентифікація вразливих секторів міста
- 2.4. Проведення оцінки ризиків та вразливості
- 2.5. Урахування ролі прилеглих територій при проведенні адаптації
- 2.6. Визначення основних проблем у сфері адаптації та встановлення цілей
- 2.7 Самоперевірка
- 3Визначення варіантів з адаптації
- 4Оцінка та вибір варіантів адаптації
- 5Впровадження заходів з адаптації
- 6 Моніторинг та оцінка адаптації
5.3 Вирішення проблем зміни клімату на основі адаптації та пом’якшення наслідків
Пом’якшення наслідків зміни клімату шляхом скорочення викидів парникових газів та адаптація до наслідків кліматичної зміни є взаємодоповнюючими підходами у протидії кліматичній зміні. Оскільки і пом’якшення, і адаптація спрямовані на ту саму причину, вони повинні працювати комплексно, щоб успішно досягти відповідних цілей. Крім того, різні адаптаційні заходи можуть сприяти досягненню цілей пом’якшення і навпаки. Таким чином досягається максимальний потенціал супутніх вигод.
Рішення щодо пом’якшення або адаптації зазвичай приймається на різних рівнях управління та різними групами осіб. Основна відмінність між цими двома сферами кліматичної політики полягає в тому, що зусилля з пом’якшення сприяють скороченню викидів парникових газів, тоді як зусилля з адаптації сприяють підвищенню стійкості до наслідків кліматичної зміни. Щоб поєднати ці два аспекти необхідно зацікавлених осіб, які планують та впроваджують заходи з пом’якшення, були залучені до циклу планування та впровадження заходів із адаптації (див. Кроки 1.3 та 1.6).
Наступні міркування можуть бути корисними для визначення взаємодії між пом’якшенням та адаптацією:
- Чи впливають дії з адаптації на цілі пом’якшення? Наприклад, деякі заходи з адаптації можуть вимагати збільшення споживання енергії. У такому разі вибір на користь альтернативних джерел енергії дозволить зменшити негативні компроміси з пом’якшенням.
- Чи впливають заходи з пом’якшення на цілі адаптації? Наприклад, лісонасадження, спрямоване на збільшення поглинання вуглецю, як захід пом’якшення наслідків у посушливому регіоні, може спричинити більший попит на обмежені та скорочування водних ресурсів, отже – обмежувати потенціал адаптації. Конкуренція за земельні ресурси також може виникнути між заходами з пом’якшення та адаптації. Тому рекомендується запроваджувати інтегроване планування для визначення найбільш вигідного поєднання заходів пом’якшення та адаптації.
- Чи існують інші процеси, які впливають як на дії з пом’якшення, так і на заходи з адаптації? Це можуть бути процеси з різних сфер, які можуть опосередковано впливати як на пом’якшення, так і на адаптацію, зокрема, землекористування та містопланування, водні ресурси, управління ризиками стихійних лих, стратегічне планування розвитку, бюджет, інфраструктурні проекти, охорона громадського здоров’я та соціальна політика. Інтеграція (див. Крок 5.3) міркувань пом’якшення та адаптації у всіх відповідних сферах прийняття рішень є важливими для забезпечення узгодженості між різними стратегічними цілями.
- Чи є рішення, які покращують супутні переваги або створюють компроміси між адаптацією та пом’якшенням? Це можуть бути рішення, які мають безпосереднє відношення як до адаптації, так і до пом’якшення наслідків, однак вони явно не враховують супутні вигоди та компроміси, наприклад, щодо розподілу води між гідроенергією та споживчим використанням, системи моніторингу, які охоплюють як адаптацію, так і пом’якшення, рішення щодо висвітлення в засобах масової інформації, які сприяють або пом’якшенню, або адаптації незбалансованим чином. У всіх випадках, коли приймаються рішення, що мають прямий вплив як на адаптацію, так і на пом’якшення рекомендується встановити механізми для явного вирішення взаємодій.
Основними міськими секторами з найбільшим ефектом синергії між адаптацією та пом’якшенням є просторове планування, енергетика та будівництво (див. крок 2.3). Щоб належним чином розглянути ці аспекти взаємозв’язку, міркування щодо пом’якшення необхідно включати протягом усього циклу адаптації, особливо при визначенні, оцінці та виборі варіантів адаптації (див. Кроки 3 і 4). Крім того, розроблена стратегія адаптації та план дій (див. крок 5.1) повинні стосуватися взаємодії та синергії з зусиллями щодо пом’якшення.
Джерела