- 0 Вступ. Про Інструмент
- 1 Підготовка основи для адаптації
- 2 Оцінка ризиків та вразливості до зміни клімату
- 2.1 Ідентифікація минулих і теперішніх проявів зміни клімату
- 2.2 Аналіз кліматичних прогнозів та майбутніх впливів
- 2.3. Ідентифікація вразливих секторів міста
- 2.4. Проведення оцінки ризиків та вразливості
- 2.5. Урахування ролі прилеглих територій при проведенні адаптації
- 2.6. Визначення основних проблем у сфері адаптації та встановлення цілей
- 2.7 Самоперевірка
- 3Визначення варіантів з адаптації
- 4Оцінка та вибір варіантів адаптації
- 5Впровадження заходів з адаптації
- 6 Моніторинг та оцінка адаптації
3.1 Створення каталогу відповідних варіантів з адаптації
Міста є центрами антропогенної діяльності і часто одночасно піддаються впливу декількох загроз, зумовлених зміною клімату. Тому заходи з адаптації мають охоплювати широкий спектр питань, включно з технологічними, інформаційними, організаційними, поведінковими, екосистемними та соціально-економічними на різних рівнях управління як секторалі так і міжсекторальні. Розробка каталогу заходів з адаптації передбачає систематичний збір потенційних варіантів адаптації для конкретного міського контексту, який може бути використаний для подальшого процесу оцінки та відбору.
При створенні каталогу варіантів з адаптації необхідно розглянути загальний підхід і цілі планування адаптації у громаді. Загалом варіанти адаптації націлені на вирішення одного або декількох наступних завдань:
- Визнати/прийняти вплив зміни клімату та втрати, що виникають внаслідок кліматичних ризиків (наприклад, управління ризиками щодо зменшення кількості води та погіршення її якості);
- Компенсувати втрати через розподіл або передавання ризиків або збитків (наприклад, через страхування);
- Уникати або зменшувати вплив та/або вразливість до кліматичних ризиків (наприклад, за допомогою планування землекористування, створення нових протипаводкових захисних споруд або зміна моделі поведінки, розташування або діяльності);
- Використовувати нові можливості (наприклад, через впровадження до нового виду діяльності або зміну існуючої практики для використання переваг від зміни кліматичних умов).
Іншим способом розгляду варіантів з адаптації є формування розуміння про ті види дій, які можуть бути застосовані. У стратегіях країн ЄС заходи адаптації розділені на три типи:
- “М’які” заходи з адаптації, зокрема:
- Управлінські (наприклад, впровадження гнучкого графіку роботи під час хвиль тепла);
- Стратегічні (наприклад, зведення нових стійких до зміни клімату будівель в рамках міської цільової програми будівництва);
- Тимчасові (наприклад, використання затінення будівель для зменшення впливу сонячного тепла).
- Технічні / “Сірі” заходи з адаптації (наприклад, модернізація будівель; посилення інженерного захисту територій та споруд від підтоплення та затоплення, збільшення пропускної здатності каналізаційних систем)
- Екологічні / “зелені” (наприклад, впровадження проєктів з розвитку або розширення зеленої інфраструктури для управління дощовими водами або покращення мікроклімату у місті).
Міста/громади також можуть зосередити зусилля на посиленні адаптаційної спроможності та стійкості, яка передбачає розвиток здатності людей, органів влади та секторів ефективно реагувати на зміну клімату. Це містить дії в межах наступних сфер:
- оцінка результатів досліджень або участь у дослідницьких проектах;
- проведення досліджень;
- моніторинг даних та відповідних джерел інформації;
- підвищення рівня обізнаності (проведення освітніх заходів, обмін досвідом та навчальними ініціативами) та
- формування інфраструктури інституційної підтримки, наприклад:
- зміна стандартів;
- внесення змін до законодавства;
- формування механізмів для місцевого фінансування;
- створення рекомендацій щодо кращих практик; і
- розробка відповідних політик, планів і стратегій.
При складанні каталогу заходів слід звернути увагу на:
- вибір заходів з урахуванням виявлених факторів вразливості;
- включно з нетрадиційними та інноваційними рішеннями (звичне ведення діяльності часто перешкоджає адаптації);
- забезпечення відповідного поєднання різних варіантів з адаптації (наприклад, технічних та нетехнічних);
- постановка довгострокових цілей над короткостроковими політичними інтересами;
- сприяння подальшому обговоренню та кращому зв’язку з політиками та зацікавленими сторонами.
- сприяння подальшому обговоренню та кращій комунікації з політиками та зацікавленими сторонам; рекомендовано, щоб варіанти адаптації були описані в інформаційних довідках відповідно до загальної структури, яка викладена у Кроці 4.1.
Обрати варіанти з адаптації можна з різних джерел та баз даних, які укладені експертами і технічними консультантами, майже усі вони доступні англійською мовою й описують іноземний досвід. У 2021 році за ініціативою Української кліматичної мережі, членами якої є 12 громадських організацій, сформовано Каталог природоорієнтованих рішень з адаптації, у якому описано 25 базових природоорієнтованих рішень, які можна впроваджувати у громадах:
https://ecoaction.org.ua/wp-content/uploads/2021/12/katalog-pryrodoorient-rishen1.pdf
Ще одним корисним україномовним ресурсом, де зібрано практики з адаптації, є Каталог зелених рішень, виданий у 2021 році, громадською організацією Plato та за підтримки Львівської міської ради: https://plato.lviv.ua/wp-content/uploads/2021/08/zeleni_idei.pdf
Каталоги варіантів з адаптації, які подані у Кроці 3.2 можуть стати основою для формування вашого каталогу заходів з адаптації відповідно до контексту вашої громади, можливостей бюджету та визначених цілей з адаптації. У Кроці 3.2 наведено приклади реалізованих заходів з адаптації у містах.
Джерела